Kuidas teha otsuseidNii mõnigi kord on vaja langetada mõni suur ja tähtis otsus. Olgu see siis tähtis kas teiste jaoks või ainult mulle. Sellised olukorrad on aga vahel raskemad kui arvata võib.

Mida ma siis tavaliselt sellistel puhkudel teen? Küsin nõu vanematelt või sõpradelt. Vahel googeldan, soovides leida vastust oma küsimusele. On ka ette tulnud, et võtan paberi ja pliiatsi ning kirjutan üles mõlema valiku plussid ja miinused.

Mida elutähtsam valik tundub, seda raskem on seda langetada. Alati ei leia googeldades vastust. Vanemad ütlevad, et pean otsuse ise langetama. Sõbrad soovitavad mul teha üht, kuid tunnen, et see on vale, aga ka teine valik ei tundu kuidagi õigem. Mida ma siis tegema peaksin?

Pärast erinevate loengute kuulamist ja ka internetist otsimist olen jõudnud natuke lähemale võimalikule "otsuse langetamise kondikavale".

Esiteks tuleb mõista, et seisame silmitsi iga päev mingisuguste valikutega ning päeva lõpuks oleme need ammu seljataha jätnud. Näiteks võib tuua hommikusöögi valimise, mis võib osutuda tõeliseks väljakutseks. Kas teha endale hommikul putru või lubada endale ehk paar saiakest? Kas valida toit, mis on tervislik või toit, mis on magus? Söömata ma aga ei jää ning paratamatult pean oma valiku langetama. Kui aga suudame teha selliseid võrdlemisi väikseid otsuseid, suudame teha ka suuremaid.

Enamasti põhineb valikute tegemine teatud küsimustele vastamisel. Niisiis tuleb endalt küsida, et kas tunnen mingit sisemist kihku kummagi valiku poole. Võib-olla on kaks valikut minu ellu tulnud juhuslikult, aga võib-olla on tekkinud valikuvõimalused, sest olen hakanud milleski kahtlema. Sellisel juhul peaksin endalt küsima, miks mul need kahtlused/küsimused üldse tekkinud on? Vahest juba ainuüksi milleski kahtlemine tähendab, et ma ei ole antud olukorraga rahul ning tahan tegelikult midagi muud.

Järgmisena tulevad juba täpsemad küsimused. Mida ütleksid selle kohta inimesed, keda enim usaldan? Mitte ma ei lähe neilt nõu küsima, vaid kujutlen ise, mida nemad mul teha soovitaksid, kui on läbinisti ausad. Lähedaste inimeste kujutletav vastus aitab juba natuke rohkem edasi.

Kui ütlen jah, siis millele täpselt ma ei ütlen? Ning kui ütlen ei, siis millele täpselt ma jah ütlen? Need küsimused aitavad tegelikult kogu olukorda uue nurga alt vaadata.

Viimaks, kui vaatan 10 aasta pärast tagasi, siis kumma otsusega seotud lugu ma jagada tahaksin? Niikuinii proovime kujutleda kahte tulevikku, mis kaasnevad kummagi otsusega, kuid ehk peaks hoopis ette kujutama vaid üht tulevikku, kus on otsus juba langetatud ning olen omadega täpselt seal, kus olla tahan.

Iga päev seisan silmitsi valikutega, mõni suurem ja tähtsam kui teine. Muuhulgas peab meeles pidama ka, et:

1) millestki loobumine või lahti laskmine on loomulik
2) muutusi ei tohi karta
3) ka otsust ennast ei tohi karta

Ausalt ka, mind on need küsimused aidanud. Kui suudan hommikul kell 7.00 valida, mida ma hommikuks süüa tahan, siis suudan ka teisi valikuid langetada.0 Comments