Julge jagada oma arvamustOlen siin palavikuga voodis istunud juba kaks päeva. Tervis kuidagi ei taha ja ei taha tagasi tulla. Sellest tulenevalt on minu mõttetöö aeglane ning ka sõnu kirja panna kuidagi raske. Aga siit minu järgmine mõte. Alles hiljuti oli mul koolis ülesanne meediatunniks kirjutada valmis üks kõne. Teema võisin ise valida. Mina kirjutasin oma kõne oma arvamuse avaldamise vajalikkusest. Kuna see teema on minu jaoks eriti oluline ja südamelähedane, siis mõtlesin, et jagan seda ka teiega.

Ilma pikema jututa, siin see on:

Julge jagada oma arvamust

Räägin teile täna julgusest ja vajadusest avaldada oma arvamust. Miks on tähtis oma häält kasutada ning miks me seda vahel ei tee?

Mina julgen oma arvamust avaldada ning selle eest ka seista. Miks ma ei peaks seda teha julgema? On ju põhiseaduseski kirjas, et igaühel on õigus jääda truuks oma arvamusele ja veendumustele.

Probleem seisneb selles, et üha rohkem märkan enda ümber inimesi, kes ei julge oma häält kasutada ning oma mõtteid avaldada. Neil on olemas arvamus, aga millegipärast ei julge nad seda kõva häälega välja öelda.

Miks me teatud hetkedel kardame oma arvamust avaldada? Vahest oleme lihtsalt laisad? Palju lihtsam on ju kõigega nõustuda ning kaasa noogutada kui hakata midagi ümber lükkama ning põhjendama. Aga võib-olla ei taha me inimesega riidu minna, sest tulised argumenteerimised võivad välja viia tülideni. Samuti ei taha, et inimesed meist teisiti mõtlema hakkaksid. Millegipärast levib laialt arusaam, et vaid inimestega ühel meelel olles hinnatakse meid kõrgelt ning paistame ka huvitavate vestluskaaslastena.

Tegelikkus on ju aga, et just erinevad arvamused teevad iga jutuajamise huvitavaks. Minul isiklikult ei ole hea argumenteerimise vastu midagi ning mulle lausa meeldib teistest oma arvamusega erineda. Kuid näen iga päev enda ümber inimesi, kes jätavad ütlemata selle, mida nad tahaksid, sest kardavad konflikti.

Kunagine Inglismaa peaminister Winston Churchill on öelnud nii: „You have enemies? Good. That means you’ve stood up for something, sometime in you life.” Erinevad arvamused teevadki meist erilised ning huvitavad isiksused.

On niivõrd oluline rääkida enda tõekspidamistest, sest see näitab teistele, milline inimene ma tegelikult olen. Millised on minu tõekspidamised ning miks need mulle nii tähtsad on. Rääkides oma arvamusest võin leida endale suurepäraseid mõttekaaslaseid, kellega huvitavat vestlust arendada. Kes ei tahaks ümbritseda ennast põnevate inimestega, kellega saab tunde arutleda ühistel teemadel? Lisaks ning kõige olulisemaks põhjuseks on see, et nii saan ma seista endale oluliste teemade eest.

Üha enam ja enam näeme tänapäeva ühiskonnas, kuidas avaliku elu tegelased võtavad sõna erinevatel teemadel, mis on nende jaoks olulised, ning toovad välja nendega seotud murekohti. Leonardo DiCaprio kasvatab inimeste teadlikkust kliimasoojenemisest. Emma Watson avaldab arvamust feminismi kohta. Või vaatame kasvõi lähemale. Siia, Eestisse. Mari-Liis Lille tuntud arvamuslugu „Mis on pildil valesti”, kus ta räägib võimu ja rahva kaugenemisest ning hiljem Jaak Printsi kõne „Me ei pea kartma” on head näited julgusest oma arvamust avaldada. Avaldada arvamust lootuses, et ehk siis midagi ka muutub. Mari-Liis Lill ütles oma kõnes: „Tekib tunne, et kui kõik võivad kõigest rääkida, siis küllap keegi seda ka teeb. Mis nüüd mina hakkan! Ja ei hakkagi keegi.” See näitab suurepäraselt eestlaste mõttelaadi, mis kohati kardab vastutulevat kriitikat, kohati on aga lihtsalt laisk. Mis ma ikka räägin? Kes mind ikka kuulab? Aga muutusi ei saagi tulla, kui keegi ei ütle, mida muutma peaks.

Siin ei ole midagi karta. Kui sina sõna ei võta, siis pead arvestama, et ka muutusi ei teki. Miski ei teki iseenesest. Sul on hääl. Kui sul on mõtteid ning ideid, mis on sinu jaoks olulised, siis leidub ka inimesi, kes sind kuulavad ning keda sinu arvamus huvitab. Julge enda eest seista, sest kes seda sinu eest ikka teeb? Meil kõigil on õigus oma arvamusele.


0 Comments