Ingliskeelne noortekirjandusÜks suurimaid kirjandusalaseid plusse, mille ma avastanud olen, on ingliskeelsed raamatud. Lisakeele oskusega muutub kirjandusteoste valik võrratult palju suuremaks ning kes siis ei oskaks tänapäeval inglise keelt...

Olen aga kõrvalt täheldanud, et minuealistele jääb tihti võõrkeelsete raamatute võlu märkamata ja ainult sellepärast, et valitakse endale valed teosed, mida lugeda.

Mina loen, et kogeda – elada ühe elu järel järgmine ja siis järgmine jne. Mõned loevad, et ennast arendada. Niisiis valitaksegi ingliskeelne raamat lootuses õppida uusi sõnu ja väljendeid, saamata aru, kui suur amps endale tegelikult ette võetud on.

Eesti keeles ilmuv noortekirjanduse valik on tegelikult nii naeruväärselt väike, et saan täiesti aru, miks gümnaasiumiõpilased sellest juba tüdinenud võivad olla – olin mingi hetk isegi. Liikudes nüüd võõrkeelsete raamatute juurde, on võimaluste arv nii meeletult kasvanud, et on ebaõiglane ja lausa vale konkreetne žanr enda jaoks täiesti välistada. Minna otse eelkõige täiskasvanutele mõeldud romaanide juurde on veel lihtsalt liiga suur amps. Tundmatute sõnade tõlkimine ja nende tähenduse leidmine on küll hariv, kuid rikub üldise lugemiselamuse ära, kui seda meeletult palju teha.

Niisiis soovitan mina alustada kõigepealt noorteromaanidega ning toon välja paar enda lemmikut.

Stargazing for Beginners – Jenny McLachlan


Kirjutan sellest teosest esimesena, sest see on kõike ehedam ja tavalisem näide young adult (noortekirjanduse) žanrist. Seal on kõike, mida vaja: unistuste poole püüdlemist, kaost, oma raja leidmist ja romantikat. Seda kõike on vürtsitatud aga ebareaalsena tunduva süžeega, mis paneb peategelasele kaasa elama ja temaga lõpplahenduse poole üha kärmemalt liikuma, sest mida edasi teos kulgeb, seda raskem on seda käest panna.

Raamatut on hea lugeda inspiratsiooni leidmiseks, sest seda jagub seal kuhjaga See õpetab unistama suurelt, olles samal ajal kahe jalaga maa peal. See on siidise ja sätendava lootusega täidetud raamat, mis sidus mind enda külge eelkõige tegelastega samastumise kaudu.


Moxie – Jennifer Mathieu


Mul on ausalt öeldes lihtsalt hea meel, et tänapäeva ühiskonnas oluline sõnum jõuab ka noortemateni. Feministlik sõnum jõuab lugejani pigem julgustusena enda eest seista ja oma kohta ühiskonnas teada. Sugudevaheline ebavõrdsus ja ahistav käitumine on esitatud koolikeskkonnas, mis annab võimaluse sündmustikku paremini enda perspektiivist analüüsida.

Millegipärast tunnen ennast totralt võrdõiguslikkuse teemal kirjutades ja tugeva sõnumiga raamatut soovitades, sest minu arvates on täna maailmas teemat valesti käsitletud ning tehtud feminismist rohkem naised-võimule-mehed-maha poliitika. Kuid see on ainult veel üks hea põhjus, miks seda silmiavavat raamatut lugeda, sest see näitab väga hästi, milles tõeline jõud peitub ning et ka paljud poisid on huvitatud võrdsetest tingimustest.

Kokkuvõttes on teose sündmustik nii selge ja üheselt mõistetav, et et toob asualt ja reaalselt esile probleemid, mis vajavad lahendamist.


The Hazel Wood – Melissa Albert


Kütkeis hoidev maagiline realism liikus just uuele tasandile. Minu arvates suurepärane ajaveetmise raamat.

The Hazel Wood” on pigem tumeda olustikuga teos, mis krutib aeglaselt pinget üles ning muutub iga leheküljega järjest põnevamaks. Mingit õudukalaksu sealt päris kätte ei saa, pigem on see ikkagi leebe fantastika. Raamat on üles ehitatud tumeda sisuga ja õudust äratavate muinasjuttudega, mis leiavad tee reaalsusesse. Tean, et olen raamatust nüüd üsna tugeva fantastika mulje jätnud, aga see ei ole päris täpselt ka seda. Kõige õigem žanr on minu arvates ikkagi maagiline realism, sest olen kindel, et selle lugemist naudiks ka võib-olla mitte nii suured fantaasia austajad.

Teos on kui külm värskendav vesi näkku, mis on uudne ja vaheldust pakkuv lugemine. Äärmiselt põnev ja ootamatu teos võlus mu nii ära, et nüüd on see ka mu raamaturiiulil.


Minu lemmikviis on sõita rattaga randa, kus tekk maha visata, raamat kätte haarata ja lugeda, lugeda, lugeda. Kui mul oleks võrkkiik, siis küllap meeldiks mulle ka seal raamatut lehitseda. Või miks mitte ehitada endale tekkidest lugemisnurk või koobas, kus ennast koos raamatuga mõnusalt sisse seada. Võimalusi on palju, kasutage neid.

0 Comments