Kolmas koolinädal ja haiguste hooaegSügisega koos on saabunud vihm ja torm, ilmad on muutunud külmaks ja päike varjab ennast enamik ajast pilve taga. Pole siis imestada, et üle poole kooliõpilastest on haiged ja ülejäänud valmis iga hetk salvrätipakki kotist välja tõmbama. Tualetid on puupüsti täis õpilasi, kes varastavad paberit, kuhu sisse nuusata, ning kaastundlikud pilgud lendavad läbi koridori ühelt väetilt teisele.


Mina neelasin oma medikamente juba eelmisel nädalal, mistõttu tundsin ennast selle nädala alguses juba isegi üsna kobedalt. Iga päev pidi siis igaks juhuks raamat kotis olema, sest iial ei teadnud, millal kõik minu lähedasemad sõbrad otsustasid haigena koju jääda ning mind ihuüksinda sinna kõledasse koolimajja kopitama jätta. Siiski tõi nädalalõpp endaga kaasa ka minu alistumise haiguste sõjatandril ning nii jäin minagi koju, seltsiks köhakommid, vitamiinipurgid ja salvrätipakid.


Eelmisel laupäeval ma juba olin terve päeva voodis – pooleldi väsimusest, pooleldi haigusest. Vanemad ütlevad küll, et kui pole enam täitsa lääbakil-haige, siis on alati hea mõte teha õues üks pisike tiir, et hingata värsket õhku ja puhastada kopse, mina aga enda pühalikku lapsekohustust täites punnin sellele alati vastu, sest kodus teki all on ju nii palju mõnusam olla. Vot aga kui pere minema läheb, ja üksäkki mina ise olen see, kes oma eluga hakkama peab saama, siis lähen täitsa vabatahtlikult välja värske õhu kätte – tüüpiline, eks ole?


Igal juhul laupäev möödus sedasi laiseldes puhates, kuid et kaotatud aeg tasa teha, panin pühapäeval äratuskella ekstra vara helisema. Kohe hommikul pesin nõud, kirjutasin blogi ning suundusin siis loomaaeda tööle. Mul avanes esimest korda võimalus teha vihmaga ekskursiooni. Proovisin siis olla kümme korda energilisem ja rõõmsameelsem, et jumala eest mitte vaeseid lapsi ära ehmatada, et nüüd sellise ilmaga loomaaia peale kõndima pidi minema, kuid õnneks olid kõik supermõistvad ning sünnipäev kujunes sama toredaks nagu ükskõik mis kuiva ja päikselise ilmaga. Algul oli hääl pisut ära, kuid isegi see tuli tasapisi tagasi ning tagantjärele võin tänulikult mõelda, et mingeid tagasilööke mu tervis sellest samuti ei saanud. Koju naastes oli tuju hea ning oli rahulikult aega, et tegeleda nädalavahetuseks jäetud kodutöödega ning teha veel muudki.


Trenni minnes mõtlesin küll korraks hirmuga, et väikeses saalis on koos nii palju inimesi, kes kõik puhivad ja higistavad, parem oleks, et mul nüüd uuesti mõni viirus sisse ei tungiks, kuid seegi jäi õnneks vaid mõtteks. Eks trenn ju tegelikult tugevdab ka organismi, nii et minu soovitus on teha hoolega trenni ja süüa kindlasti igasuguseid vitamiine, et tervis ikka sees oleks.


Kibuvitsateed jõin ise hoolega, mett ja küüslauku peale, looduslikud ravimid on loomulikult ikka kõige paremad. Samuti saabub nüüd see aeg, kus lauad on lookas igasugustest sügisandidest, küll kõrvitsatest, seentest (fui), õuntest, ploomidest jne. Annab suurepärase võimaluse süüa kõhud täis puhast ja tervislikku kraami, kust tuleb ka hulk kasulikke toitaineid.


Kuna praegu on alles õppeaasta algus, olen võtnud esialgseks suunaks väsimuse korral ennast pigem tee kui kohviga turgutada. Ehk selle asemel, et energiapuudust tundes käsi esimese asjana kohvikruusi poole sirutada, olen proovinud hoopis kuuma teed juua ja vajadusel ka reaalselt väike uinak teha. Mul on lihtsalt selline veider tunne, et sügis on mind kuidagi nii hapraks muutnud, et iga väiksemgi vale otsus viiks mu kohe rivist välja. Vahelduse mõttes võiks ju proovida ka oma emotsionaalse seisundi eest pisut hoolitseda. Kunstliku energia sissepumpamise asemel proovin toota seda naturaalselt, olgugi et see võtab kaks korda kauem aega. Kooli kõrvalt tööl käimine õpetab nii mõndagi – millised meetodid on ja millised ei ole jätkusuutlikud.


Sellega lõppeb minu terviseõpetuse tund. Riietuge soojalt ja hoidke oma tervist. Ikka hull lugu on see üleminek suvelt sügisele, organism ei taha kohe kuidagi kohaneda pimeduse, külma ja ületöötamisega – ei tea küll miks?0 Comments